Çerez Örnek
canlı destek

Erasmus

ERASMUS+; 2014-2020 yılları arasında eğitim, gençlik ve spor alanlarında yer alan bir  ve Gençlik Programları içinde yer alan bir Avrupa Birliği programıdır. Programın amacı, Avrupa çapında eğitim, öğretim ve gençlik çalışmalarının kalitesini iyileştirerek ve modernize ederek Avrupa 2020 büyüme, iş, sosyal eşitlik ve katılım stratejisine katkıda bulunmaktır. Erasmus + ayrıca, ortaklarının yükseköğrenim alanındaki sürdürülebilir gelişimini teşvik etmeyi ve AB Gençlik Stratejisi'nin hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. 14,7 milyar Euro bütçesi bulunmakta ve 4 milyondan fazla insanın eğitim, staj, deneyim kazanması ve yurtdışında gönüllü olmaları için fırsatlar sunması beklenmektedir. Erasmus + Programı çeşitli aksiyon ve aktivitelerden oluşmaktadır. Erasmus+ programı aksiyonu, sadece yüksek öğretim alanı ile ilgili faaliyetleri kapsamaktadır. Erasmus+ programı, bu amacı üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu programdan Avrupa Birliği üyesi 28 ülke, EFTA ülkeleri (Norveç, İzlanda ve Liechtenstein), Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye yararlanabilmektedir. Program ismini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus‘dan (1469-1536) almıştır.

 

Erasmus programı kapsamında yer alan başlıca faaliyetler şunlardır:

·         Öğrenci Hareketliliği
– Öğrenim Hareketliliği
– Staj Hareketliliği

·         • Personel Hareketliliği
– Ders Verme Hareketliliği
– Personel Eğitimi Hareketliliği

 

Ege Üniversitesi Erasmus Programı’nda yer almaya 2003-2004 öğretim yılında üç pilot bölümden seçilen toplam dokuz öğrenciyle başlamıştır. Bölümümüz de ise Erasmus faaliyetleri hemen akabinde 2004-2005 öğretim yılında başlamıştır ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda herbiri Avrupa’nın tekstil alanında seçkin bölümlerine sahip 17 üniversiteyle işbirliği yapılmaktadır.

 

Tech. Uni. Of Liberec (CZ LIBEREC 01)

Çekya

TEI of Pirea (G EGALEO 01)

Yunanistan

Niederrhein University of Applied Sciences (D KREFELD 01)

Almanya

University of Ljubljana (SI LJUBLJA 01)

Slovenya

Swedish School of Textiles, Uni. of Boras (S BORAS 01)

İsveç

Uni. Of Minho (P BRAGA 01)

Portekiz

Hochschule Albstadt- Sigmaringen (D SIGMARI 01)

Almanya

Rheinisch-Westfallische Tech.HS Aachen (D AACHEN 01)

Almanya

Asachi Tec. Un. Of Iasi (RO IASI 05)

Romanya

ENSAIT (F ROUBAIX 03)

Fransa

Zagreb University (HR ZAGREB 01)

Hırvatistan

Lodz Uni. Of Technology (PL LODZ 02)

Polanya

Politecnico di Torino (I TORINO 02)

Italya

Uni. Of Maribor (SI MARIBOR 01)

Slovenya

Riga Technical Uni. (LV RIGA 02)

Letonya

Technical University of Gabrovo (BG GABROVO 01)

Bulgaristan

Technische Universitat Chemnitz (D CHEMNIT 01)

Almanya

 

Bu güçlü işbirlikleri sayesinde bu güne kadar 148 öğrencimiz öğrenim hayatlarının bir dönemini yurtdışında geçirme ve böylece kendilerini her yönden geliştirme imkanını  elde etmiş  ve  bölümümüz öğretim üyelerinin hemen hemen hepsi bilgi birikimlerini yurtdışındaki üniversitelerdeki öğrencilere aktarma fırsatını yakalamıştır.

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ